Един от проблемните фактори в земеделието е работната ръка. Моето стопанство е механизирано и аз не съм точно критерий. В момента за събирането на продукцията от арония са нужни единствено двама души, а преди около 5 години за мен работиха над 200 души. Това каза Светослав Коев, производител на биоарония от Пловдивско за Фермер.БГ.
 
„Няма място за сравнение. Има си машини, те се произвеждат и продават, не е нужно да откриваме топлата вода. Стига човек да се реши и да се прецени дали според големината на стопанството си струва подобна инвестиция“, категоричен е Коев.
 
 
Изборът на място за отглеждане на аронията е изключително важен. Например места, където преди това са се отглеждали ягодоплодни, не са подходящи. Ежегодно се извършват по три-четири обработки на почвата за разрохването и унищожаването на плевелите, а дълбоката оран се извършва на две-три години при внасяне на торовете. 
 
Важно е да се знае, че аронията е взискателна към влагата. Затова за получаване на високи добиви напояването е от първостепенно значение. 
 
Средният добив на плодовете от арония след петата година е около 800 кг/дка, като плододава икономически изгодно не повече от 15-20 години. Един от важните елементи при отглеждането на аронията е резитбата. 
 
За плододаване тя започва да се прилага след 4-ата година, като се оставят равен брой издънки - едногодишни, двугодишни, тригодишни, четиригодишни, петгодишни, но не по-стари от шестгодишни. Седемгодишните и по-стари издънки се изрязват до основите, защото при тях качеството на плододаването се снижава и се обират по-трудно. 
 
„Няма нищо специфично при отглеждането на аронията. Аз съм биопроизводител и колкото и да е, ние сме превъзмогнали спецификите, тъй като нямаме разрешение да пръскаме. Правим опити да торим с биоторове, а колкото до защитата от неприятели, тя също е само с биосертифицирани продукти“, заключи Коев.