Посевите с пшеница и ечемик в страната са равномерни и се намират в различни фенофази от развитието си – от „1-3 лист” в Северозападна България до „3-4 лист”, „начало на братене” и „братене” в Южна и Североизточна България.

Продължителната суша забави и затормози началните фази от развитието на зимните житни култури и маслодайната рапица, сочи справка на Агенцията по безопасност на храните за състоянието на земеделските култури. На места в централните и североизточни райони на страната оцеляването на част от покълналите и поникнали посеви беше под въпрос. Падналите повсеместни валежи през последните дни на октомври и първите дни на ноември, в много райони на страната надвишиха 30-40 л/кв.м. Те рязко увеличиха влагозапасите в горните почвени слоеве и подобриха условията за развитие на засетите посеви.
[news]
В средата на ноември запасите от влага в еднометровия почвен слой при пшеницата в повечето полски райони на страната, бяха между 50 и 73% от пределна полска влагоемност (ППВ). Подобрението на почвените влагозапаси и благоприятните топлинни условия, задържали се до края на месец ноември, спомогнаха за преодоляване на закъсненията в развитието на есенните посеви. През повечето дни на ноември условията бяха подходящи за извършване на сезонните почвообработки и за провеждане на растително защитни мероприятия.
 
Подобрените метеорологични условия възобновиха вегетацията на културите и към момента са благоприятни за развитието, размножаването и вредната дейност на обикновената полевка. При подходящи условия и мека зима вредителят се размножава целогодишно и повишава своята плътност. Това създава реална опасност за площите сзимни житни култури и рапица, особено за по-късните и изостанали в развитието си посеви. Благоприятните температурни условия през настоящата есен бяха изключително подходящи за масово яйцеснасяне на житните мухи по поникналите посеви. Към момента в страната срещу житни мухи са третирани 81,9 хил.дка есенници.

Рапицата в различните региони е във фаза от 2-ри до 6-ти/9-ти лист. До момента са наторени 66% от посевите. Неблагоприятните агроклиматични условия през есенния вегетационен период на зимната рапица, забавиха развитието на културата и в края на месец ноември има области с нередовно поникнали и неизравнени фенологично посеви. При площи в които рапицата не е образувала достатъчно листа за презимуване, съществува реална опасност за измръзване през зимата, посочват още експертите от БАБХ.

Падналият сняг в страната все още няма стопанско значение за посевите, каза пред Фермер.БГ Васил Петров, зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Количеството все още е много малко, за да влагозапасява почвата. За да се получи необходимото влагозапасяване, трябва да има снежна покривка от поне 30 см.

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!