Служители във ферми за патици в областите Пловдив и Хасково се събраха на мълчалив протест днес пред сградата на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) заради въведената неправилна според тях забрана за превоз на птици. 
 
 
Мярката влезе в сила миналата седмица във връзка с откриването на нови огнища на птичи грип във ферми за отглеждане на водоплаващи. Стопанствата в сектора осигуряват работа на десетки работници. Протестиращите птицевъди смятат, че въведените забрани са прекомерни и заплашват бранша с унищожение. Те поискаха оставката на изпълнителния директор на БАБХ д-р Дамян Илиев и ясни предписания от ветеринарните власти какво да правят фермите от засегнатите райони с новоизлюпените патета.
 
Във връзка с усложнената епизоотична обстановка БАБХ насрочи за днес работна среща с представители на птицевъдния сектор. На нея ще бъдат обсъдени предприетите и планираните бъдещи мерки за превенция и контрол на заболяването в страната.
 
Собственикът на фермата за патици мюлари „Про агро 2000“ край Хасково Павел Челебиев заяви в края на миналата седмица пред БТА, че се съмнява в достоверността на установеното огнище на птичи грип в неговата ферма. 
 
„Първите проби бяха взети, без да ни оставят контролни проби, които ние можем да дадем в референтна лаборатория. Втори проби, които са заверени и нотариално, се оказаха отрицателни“, каза Челебиев.
 
 
В неговата ферма са евтаназирани 16 000 възрастни птици, но междувременно са се излюпили нови стерилни 13 000 патета. 
„Има две възможности - да ги разселим в чисти помещения или пък да ги умъртвим хуманно. Комуникацията с БАБХ, която трябва да вземе решението, обаче прекъсна тотално. Нито се обаждат по телефона, нито пък изпращат представител", обясни производителят. 
 
По думите му има опасност патетата да се обезводнят и да умрат, тъй като не е позволено транспортирането им. През тази седмица се очаква излюпването на още 40 хил. малки патета. Яйцата за тях пристигали по график от Франция, където се изнася готовата продукция.
 
„Нито има заповед за избиване и за унищожаване на яйцата в люпилните, нито има заповед, че те могат да бъдат настанявани. Ние сме за контрол, за взимане на проби, но за неплащане вече от брашна. Браншът няма възможност вече да плаща тези скъпи и прескъпи проби, които се извършват на 21 дена кръвни и минимум на 7 или на 14 дена плакално-трахиални“, заяви съпредседателят на организацията на производителите на водоплаващи птици Иван Йовчев пред БНР.
 
Той обвини БАБХ в липса на ясни правила. Досега в България има регистрирани над 20 огнища на болестта.
 
Миналата седмица със заповед на изпълнителния директор на БАБХ д-р Дамян Илиев започна изпълнението на програма за засилен надзор на птицевъдните обекти. Мерките предвиждат биосигурност във фермите, по-висока честота на лабораторен контрол за доказване липса на инфекция с вируса и превенция в цялата страна, както и изискването птиците да бъдат транспортирани само след като са предварително лабораторно изследвани за наличие на вируса.
 
В предпазните зони около двете нови огнища в областите Пловдив и Хасково е забранено движението и търговията с птици и яйца за разплод с изключение на птици за незабавно клане, чието движение е под официален контрол, допълниха от Агенцията.
БАБХ ще представи резултатите от работната среща на брифинг за журналисти от 14:00 часа днес. Фермер.БГ продължава да следи темата.