Относно предстоящите промени в Общата селскостопанска политика ( ОСП ) на ЕС от 2014 г., Фермер.БГ разговаря със зам.председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите ( НАЗ ) Радослав Христов.


Заради това, че в НАЗ членуват различни по размер на стопанствата фермери, Радослав Христов заяви, че към момента няма единни становища по всички въпроси касаещи новата ОСП, още повече, че голямата част от тях са съвсем нови.


Зърнопроизводителите от НАЗ обаче са обединени от темата за евентаулното поставяне на таван на земеделските субсидии. „Ако има такива, първо те не трябва да бъдат на такива нива, каквито са в момента. Тавана трябва да бъде двойно по-голям, или ако коментирахме до момента 300 000 евро, то говорим за 600 000 евро“, категоричен е Христов.


Според него обаче, по-логично е да няма тавани, тъй като ако бъдат наложени такива, това ще означава противоречие между сегашната обща селскостопанска политика на ЕС и тази след 2014г.


„Нашето желание е директните плащания за България в новата ОСП да бъдат по-висок процент. Моделът 60/40 не е добър за нас. До момента по данните на МЗХ, които имаме по ПРСР има усвоени 38%, а изплатени 20% от проектите. Това означава, че нямаме добра усвояемост в сравнение с директните плащания, като за сравнение в Холандия усвояемостта е 90/10“ заяви още Христов.


НАЗ категорично настоява изискването за зелени плащания и оставянето на 7% угари да отпадне или поне да има пожелателен характер за отделните държави членки на ЕС. „В последните години в България сме свидетели , че всеки се бори за всяко парче земя, за всяка педя необработваема земя, а в един момент регламент да казва „Оставете 2 млн. Декара да пустеят“, лично аз не го намирам за добре и мисля, че това ще доведе до увеличение на цените на зърнените храни и на земеделските земи, заяви Радослав Христов. Според него в новия програмен период на ОСП, плащанията към някои от старите страни-членки трябва да бъдат намалени, за сметка на плащанията към страни като България, които се нуждаят от подкрепа за повишаване на конкурентноспособността в земеделското производство.

 

ВИЖТЕ ВИДЕО ИНТЕРВЮ :

 

© 2012 Фермер.БГ