Средната цена на земеделската земя у нас е 500-600 лв./дка., а ценовия диапазон е между 100 и 1000 лв./дка. Това заяви Радослав Манолов, Изпълнителен директор на Адванс Терафонд АДСИЦ и член на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАССЗ) по време на провелия се в София Форум за поземлените отношения в България.

 

„В момента рентните нива са в размер на 6-8% от цената на отделния парцел. Влияние върху рентите имат качеството на ползване, качеството на земята, конкуренцията в конкретните землища и размерът на субсидиите. Традиционно рентите са с малко под нивата на субсидиите“, уточни Манолов.

За 2012 г. рентите са 35-40 лв./дка, преди това за 2011 г. са били 30 лв./дка и за 2010 г. по 24 лв./дка. В Добрич рентите са 50-90 лв./дка, като има и над 100 лв., но това са по-скоро единични случай. Заявките за наемане на земя са с 30% ръст на годишна база през 2012 г.

 

Средната цена на сключваните сделки се повишава от 141 лв. през 2002 до 440 лв. на дка през 2011 г., като тук влизат и сделки между роднини и свързани лица, които не отразяват пазарните цени. Оборотът на пазара се увеличава от 50 лв. млн. лв. през 2002 г. на 521 млн. лв. през 2011 г. Търгуваните земи се увеличават от 355 000 дка през 2002 г. на 1,185 млн. дка през 2011 г.

 

„През 2011-2012 г. в земеделска земя започнаха да инвестират инвеститори от други браншове, влагайки част от средствата си. Доходността от земеделска земя започва да надвишава тази от депозитите. Основните участници остават земеделските производители, които в резултат на добрите селскостопански години започнаха да окрупняват притежаваните земи, включително с цел изграждане на трайни насаждения и напояване.

 

Някои производители казват, че от 20 години не са виждали толкова успешни години, колкото последните две, не само като цени, но и като климатични условия в нашия район. Друг фактор е, че банките постепенно започнаха да кредитират покупката на земеделска земя, като осъзнаха, че това е актив, който може да бъде използван като обезпечение.

 

"Също така земеделските производители очакват новия програмен период от 2014 г., когато ще има субсидия на база права, и тя ще е на ферма, а не на декар. Всичко това влияе на пазара на земя“, заяви Манолов.

 

„От тази година белите петна (земи, собственикът на които не може да бъде открит и обработката е на база споразумение за ползване - бел. ред.) ще се заплащат до 10 септември, преди споразумението да бъде издадено, сподели Лилия Стоянова, началник отдел „Поземлени отношения“ в Министерството на земеделието и храните.

Тоест обработващите земи, чийто собственик не е открит, ще превеждат полагащата се рента в специална сметка към кметствата и тези пари ще стоят до поискване от собственика на земята.