Учебен кабинет в Катедра „Механизация“ към Факултета по лозаро-градинарство на Аграрен Университет Пловдив, изцяло обновен и оборудван от Ростселмаш, бе открит от ректора проф. д-р Христина Янчева и Екатерина Гадаева от Ростселмаш в присъствието на ръководството на университета, кмета на район Тракия в Община Пловдив, представители на Оптиком, студенти и гости. 
 
 
„Началото на сътрудничеството между руския концерн Ростселмаш и българското висше училище в Пловдив датира отпреди няколко месеца и сме благодарни, че бизнесът подава ръка на образованието. Ще разчитаме и занапред на участието и подкрепата на бизнеса, за да подготвяме все по-мотивирани и квалифицирани кадри за българското земеделие“, заяви проф. д-р Янчева. 
 
 
Мащабите и ускореното развитие на руския концерн през последните години представи Петър Петров, регионален мениджър на Ростселмаш, който запозна студентите и гостите с високо-технологичните разработки и възможности на компанията в производството на зърнокомбайни и разнообразни земеделски машини – общо над 24 типа техника и над 150 модела. За 88-годишната си история компанията е произвела 2 800 000 комбайна и понастоящем осъществява износ в 34 страни с 11 500 служители в 13 предприятия в Русия, САЩ, ЕС и Канада.
 
 
Изключителен представител на Ростселмаш в България от есента на 2017 е ОПТИКОМ ООД. Управителят на компанията Веселин Генев заяви:
 
„Горди сме, че ОПТИКОМ получи възможността да участва в успешното финализиране на пилотния проект за реновация на учебния кабинет в Аграрен Университет Пловдив, с който вече имаме добро сътрудничество. Този пример на РОСТСЕЛМАШ за партньорството между бизнеса и образованието е в подкрепа на доброто професионално образование в България, от което аграрният сектор има изключително голяма нужда. Готови сме заедно с РОСТСЕЛМАШ да продължим с оборудване на нови учебни кабинети и в други български висши училища и професионални гимназии.
 
Възпитаниците на Пловдивски Аграрен Университет са добре дошли да съвместят учебния процес с работа и стажове в реална работна среда във всички бази на ОПТИКОМ в страната – Монтана, Павликени, Плевен, Разград, Добрич, Ямбол, Карнобат, Стара Загора, Хасково, включително и тук в Пловдив. Вратите ни са отворени за студентите, които при нас могат да изучават и трупат познания за най-новите разработки и иновации в агро-техниката, както и да се запознават с различни технологични процеси в земеделието, прилагани от нашите клиенти – земеделски производители“.
 
 
Доц. д-р Красимир Михов, декан на Факултета по Лозаро-градинарство и преподаватели обсъдиха и други възможности за участие на бизнеса в учебния и практически процес заедно с представителите на Оптиком и Ростселмаш. Бе дадена заявка, че проектът за сътрудничество с образованието ще има продължение и в други български технически висши училища.
 
Повече информация за портфолиото на Ростселмаш, както и новости, свързани с бранда, можете да намерите на интернет страницата на Оптиком ООД -  www.rostselmash.bg