Въпреки добрата реколта 2012,  изкупните цени на пшеница в страната са значително по-високи от миналата година, под влияние на по-високите международни котировки.


Това сочи Анализ на Земеделското министерство за предлагането и потреблението на пшеница.

Пазарната 2012/13 година стартира през месец юли при средна изкупна цена на хлебната пшеница от 392 лв./тон, с 23% над нивото й за същия месец на предходната година. През следващите два месеца изкупните цени продължиха да се покачват, достигайки до средно 435 лв./тон за септември, запазвайки това ниво и през месец октомври. Средната изкупна цена за месеците юли –октомври 2012 г. е 422 лв./тон – с 35% повече от тази за същия период на предходната година.

Подобна е тенденцията и при пазара на фуражна пшеница, посочват от МЗХ. Изкупуването й стартира през месец юли 2012 г. на средна цена от 392 лв./тон или с около 35% повече от миналогодишната реколта. През следващите три месеца цената продължи да се покачва плавно до средно 428 лв./тон за м. октомври 2012 г.
 

[news]Очаква се до края на настоящата маркетингова година цените на пшеницата в страната да продължат да се движат над нивата от предходната година. Причина за тази тенденция е конюнктурата на международните пазари. Традиционно, фактор за леко повишение на цените към края на пазарния сезон е и натрупването на разходи за съхранение на зърното, посочват още от МЗХ.

Средните разходи за производство на пшеница от реколта 2012 са 127 лв./дка – от около 108 лв./дка в Северозападния до около 135 лв./дка в Югозападния. При среден добив за страната от 398 кг/дка, средната себестойност на тон пшеница от реколта 2012 е около 319 лв. За сравнение, себестойността на продукцията от предходната реколта 2011 възлиза на около 256 лв./тон.

През тази година се увеличава износът на пшеница с над 5%, сочат данни на Националната служба по зърното. Това се обуславя от покачването на международните котировки на пшеницата през последните месеци, поради влошените перспективи за добив от пшеница в световен мащаб и намаления експортен потенциал на основни страни-износителки, като Русия, Украйна и Казахстан. Над 99% от износа на пшеница е за държави-членки на ЕС.

Предвид наличностите в страната и развитието на световните пазари до момента, се очаква експортът на пшеница от България да достигне около 2 400 хил. тона, близко до рекордно високото ниво от миналата година.

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!