В новия програмен период на Общата селскостопанска политика трябва задължително да се въведат промени в понятието постоянни пасища, които да са съобразени с конкретните агроклиматични и други условия на държавите членки на общността.

 

Това заявиха за Фермер.БГ от Съюза на животновъдите в България.

 

В подписания договор за настоящия период на Общата сескостопанска политика не са засегнати важни подробности, съобразно спецификите на нашия регион – по отношение на ландшафта, географското разположение на страната ни, екологични специфики и т.н. , в резултат на което много от българските животновъди не успяха ефективно да се възползват от възможностите за субсидиране от ЕС.

 

[news]

Има много растителност, която е специфична за нашия регион, за разлика от други държави,и може да се използва за храна на животните. В същото време обаче се оказва, ще тази растителност трябва да се чисти (според регламентите на ЕС) и това не позволява ефективно използване на ресурсите. Като последица, се налагат и много санкции на фермери, защото не са почистили пасищата си.

 

В тази връзка по различните мерки за подпомагане (Агроекология и СЕПП) има списъци с растителност, която е одобрена за субсидиране като цяло в ЕС. Затова от СЖБ ще настояват за променени и допълнения на тези списъци, спрямо спецификите и на нашия регион.

 

Що се отнася до количеството на храстите и дърветата, които според сегашните изисквания, трябва да са не повече от 5 броя храсти и/или дървета на дка, също трябва да има промени. Като пример от СЖБ посочват ситуацията с козевъдите.

 

Те ползват именно храстовидната растителност за храна на животните, а се получава пародоксът, че за да вземат субсидия и да не бъдат глобени, трябва да изчистят именно тези храсти.

 


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!