Институтът за агростратегии и иновации и фондация ИнтелиАгро стартираха амбициозната си идея да организират дебати за това как българските селскостопански производители си представят новата Обща селскостопанска политика, която трябва да бъде очертана сега и да започне да се прилага след 2020 г. 
 
 
На 18 май се проведе първият дебат „ОСП след 2020 – Изборът на България“. Разговаряме със Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации и Николай Вълканов, управител на ИнтелиАгро след първия форум. 
 
Усилията 
 
Николай Вълканов: Огромни. Неимоверни. Но една много сериозна част от организацията се падна на Института по агростратегии и иновации по отношение на поканата към чуждите гости. 
 
Светлана Боянова: Мисля, че е без значение кой какво точно  е дал. Ние сме едно в организирането на това събитие. Усилията наистина бяха неимоверни, но определено си струват, защото се получи чудесен форум. 
 
Резултатът 
 
НВ: Само по себе си това вече е един добър резултат. За първи път в България има такова събитие и то инициирано изцяло от частния сектор. Никога досега пред български фермери не са стояли толкова многообразни и важни хора и експерти от други държави-членки, които да обяснят на достъпен и нормален език каква е тяхната позиция по една политика, която ще определя развитието на нашето земеделие в следващите десетилетия. 
 
СБ: За мен също това събитие само по себе си е голям успех. Хубавото е, че ние няма да спрем до тук. Ще продължим с още две събития. Тази година, вече можем да кажем с голямо задоволство, че имаме потвърждение за участие от един топексперт от Европейския съюз, който е специалист точно в областта на ОСП и погледа върху нея.
 
Казва се Алън Матюс. Така че ние работим усърдно и по всички следващи събития, защото нашата първоначална идея беше не просто да направим една събитие и да покажем, че можем да го направим отлично и да се гордеем, че сме българи. А, че има смисъл от такива събития, първо защото хората получават много информация, която ги провокира – сравняват, започват да мислят, идват им много идеи, предложения.
 
 
И това искаме в момента. Подготовката за дебата през следващата година е точно това – да провокираш предложения, да ги споделяш с останалите и да намираш решение на  всичко, което е излязло като въпрос, който трябва да бъде решен. Тук вече нашата идея беше браншът да се включи, той да има водещата роля.
 
С това събитие не сме искали да изпъкнем ние като много добри организатори, по-скоро искахме браншът да почувства признанието, че действително неговия глас има значение и той трябва да участва активно сега. В предишните реформи не е имал тази възможност, но сега има. И ние помагаме това да се случи – те да изразят своя глас. 
 
Акцентите 
 
НВ: За мен беше особено интересно да видя, че браншът разсъждава и в по-революционни посоки. Това искрено ме зарадва, защото явно става все по-очевидно за всички, заети в него, че сегашния модел на ОСП не води до резултатите, които бихме искали като общество, като данъкоплатци и като бизнес. Това за мен е първото много забележително нещо. 
 
СБ: За мен всичко протече според моите очаквания. Провокация вече има. Това е хубаво. Хвърлени са много идеи. Запалили сме искрата, това беше важно в това събитие, защото до този момент искрата я нямаше. Нещата тепърва ще се случват. Не бих казала, че тук се открояват проблеми. Напротив - тук се откриват възможности.  
 
Гоним нещо позитивно, искаме полезност на това, което говорим. Искахме да има насока за поглед напред – какво можем да правим, можем ли да го правим, а и какво искаме всъщност. Смятам, че стана. В панела, който беше като дискусия, видяхме колко са различни, как няма спойка, няма една мисъл, която да тече напред.
 
 
В момента нещата са супер разнопосочни и хората са с различни интереси. Всеки гледа себе си и може би това, което искахме да покажем е, че да, нека всички имат своите различия и собствено мнение. Но това, специално за целите на формулиране на ОСП, достатъчно ли е? 
 
НВ: А и да провокираме това дали е възможно браншът да започне да разсъждава отвъд сферата на собствения си нос, т.е. по-напред в бъдещето. Защото наистина ние трябва да положим не само ясна позиция за новата ОСП, ние трябва да положим целите си като държава какво искаме да постигнем в селското стопанство през следващите години. 
 
Формулировката 
 
СБ: Днес нямаше как да решим какво точно се случва. Първо ние трябваше да намерим начина, по който тези предложения ще бъдат с определена тежест, така че да бъдат поднесени на министър. Хвърлиха се идеи за съвет, за работни групи, даже стана сериозна дискусия за обединение. Въпреки че на нас не ни беше тази темата. В момента търсим обединение по въпросите на ОСП, а не обединение на бранша.
 
Това, което усетих, че се възприема, е всички отделни въпроси да се конкретизират. По тези детайлни точки на ОСП ги усещам, че биха могли да си стиснат ръцете, да речем, да подпишат меморандум за разбирателство. Или някакъв вид документ, който да не ги обвързва като организации да правят някакво обединение. По-скоро да си запазят своята идентичност, да взимат решенията в рамките на управителните си органи и оттам насетне, по които точки се съгласят с колегите се от другите организации, ще кажем на министъра: „Със сигурност това се иска!“ .
 
Министърът решава, но браншът му казва, че по тази и тази точка са съгласни заедно така да бъде. На този първоначален етап мисля, че такъв меморандум е много възможен и би свършил работа. Въпросът е от 1 януари 2018 г. дали това ще бъде удобна форма на съгласуване на позицията на министерството и администрацията с бранша, защото когато се разглеждат законодателните актове в Брюксел, нещата трябва да се случат много бързо.
 
 
Понякога става въпрос за часове, за дни. Очевидно тежката роля и задача ще бъде на министъра и неговата администрация, но смятам, че браншът не трябва да изпуска всяка възможност, по която той да си отстоява тези неща, за които заедно са съгласни. Иначе всички те членуват в международни организации, оттам ще опитат да си лобират по техните въпроси. Има хиляди други начини.
 
Но за България, това според мен е много добър подход. Изобщо не искахме да насочваме темата и да я изопачаваме с въпроси, относно обединението на бранша. Според нас най-важното е да си стиснат ръцете по основните пунктове на ОСП. Ние като неправителствени организации амбиции за обединяване на сектора нямаме. Това трябва да си е изцяло инициатива на бранша. Ние сме готови да подкрепим такава инициатива с нашата експертиза. По мое мнение не са готови за структурно обединени. 
 
НВ: Естествено. Но това, в крайна сметка не е било в дневния ред на събитието. 
 
СБ: Идеята е да има обединение, в смисъла на политики и на ключови елементи от ОСП. В момента се изисква общата рамка, детайлите са следващата година, когато един меморандум може да не им върши работа. Но засега никой не говори за нищо друго. 
 
Следващите дебати 
 
НВ: 21 септември. 
 
СБ: И 30 ноември. Градовете, които сме обсъждали са Бургас и Плевен. Но това ще се уточни по-късно, защото има и други събития, с които искаме да се съобразим, за да е удобно за бранша, защото ние за тези хора го правим.