На конгреса на INC  преди дни бе оповестена прогнозата за световното производство на ядки през сезон 2017/2018. То ще бъде с 25% по-високо от средното за последните 10 години, като ще достигне 4,2 млн. тона.

199 000 тона плодове са произведени през 2016 г.

През този сезон на свой ред производството на сушени плодове ще достигне 3 млн. тона. Това е ръст от 20%, сравнено със средния показател за последното десетилетие.

В частност производството на лешник без обвивка ще се увеличи с 20%, до 475 хиляди т. Това е свързано с ръста на производството на културата в Турция. Делът на страната възлиза на 70%. Точни данни за новата реколта от турски лешник ще се появят в края на юли.

Ситуацията с бразилския орех е противоположна. Очаква се понижаване на производството с 46%, сравнено с миналата година.

Очаква се, че през настъпващия сезон световното производство на фъстъци в обвивка да нарасне с 2%, сравнено с година по-рано. То ще достигне 42 млн. т, ако Китай и Индия запазят лидерските си позиции в производството. Те държат съответно дялове – 39% и 18%.

Ръстът при производството на сушени кайсии ще е с 35%, достигайки 229,5 хил. тона. 70% от световната продукция идва от Турция.

Очаква се, че производството на сушени боровинки ще превиши миналогодишните показатели с 10% и ще достигне 200,3 хил. т. Лидер в производството в световен план е САЩ с дял от 79%.

Високият ръст в световното производство на ядки и сушени плодове е свързан с непрекъснатото увеличаване на плододаващите площи в страните-производители. Например в Калифорния и Испания плантациите с бадеми постоянно се разширяват.

Австралия планира да увеличи площите с бадем с още 15 хил. ха през 2018 г. Плантациите с лешник непрекъснато нарастват в Италия и Грузия. В САЩ през тази година са засадени 12 хил. ха с нови лешникови градини.

В Австралия постоянно се обновяват старите градини с макадамия. Садят се нови сортове, които са по-плодовити. В Южна Африка също се залага на увеличаване на производството на макадамия.

Китай планира да увеличи площите с тази култура до 333 хил. ха към 2020 г.

В Калифорния и Турция плантациите с шам фъстък нарастват с 5-7% всяка година. За последните 11 години площите с орехи в света са се увеличили с 30%.

Чили планира през близките 5 години да посади още 10 хил. ха нови градини с орехи.