На 29 април Европейската комисия взе решение за ограничаване на употребата на неоникотиноидни пестициди.
 

Фермер.БГ първи публикува отговорите на Европейската комисия на някои важни въпроси, свързани със забраната:
 

Достатъчен ли е 2-годишният мораториум, за да бъдат проведени необходимите изследвания за въздействието на неоникотиноидите?

2-годишният срок е поставен в случай на нови научни данни и доказателства, които могат да доведат Комисията и държавите-членки до преразглеждане на мерките. Не можем да кажем на този етап, дали това време ще бъде достатъчно, или кога Комисията ще разгледа отново ситуацията. Индустрията - по-специално въпросните компании - биха могли да предоставят допълнителни данни.
 

Кога всъщност влиза в сила забраната за използване на трите неоникотиноида?

Комисията понастоящем приключва оформянето на официалния регламент, който ще бъде приет и публикуван в Официалния вестник на ЕС до края на този месец. Това всъщност ще доведе до пълното влизане в сила на ограничителните мерки на 1 Декември 2013.
 

[news]

Какво е най-вероятното въздействие, което ще окаже забраната на трите неоникотиноида върху производството на растителни култури?

Комисията не разполага с конкретни данни за оценка на потенциалното въздействие на ограничението при употребата на трите неоникотиноида върху култури като рапица и царевица през следващата пролет. Икономическото въздействие на мярката не е сред критериите, използвани във вземането на решението за забрана на неоникотиноидните пестициди. Това решение се основава на съществуващите рискове за общественото здраве и околната среда, включително, влиянието им върху способността на пчелите да опрашват.
 

Всъщност размерът на евентуално намаляване на добива е трудно да се оцени, защото производителността се влияе от много фактори в природата (агрономически, климат, метеорологични условия):
 

1. Действителната епидемиологична ситуация в различните райони и на определени парцели. Конкретните практики на сеитбообръщение и наличният потенциал за това.

2. Използването на интегрирани практики за борба с вредителите, включително използването на по-устойчиви на вредители сортове.

3. Ограниченията могат да насърчат индустрията да предложи подходящи алтернативни решения или данни за предвиждане на процеса на преразглеждане.
 

В крайна сметка, някои държави-членки вече са взели предпазни мерки и са спрели някои приложения на неоникотиноидни пестициди. Това са Италия, Германия, Словения и Франция. ЕК не е получила информация за каквото и да е отрицателно въздействие върху производството на растителни култури.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!