В зеленчукопроизводството много хора използват мрежи за засенчване на растенията на полето, за да запазят добрия търговски вид, но зеленчуците могат да си правят сянка и сами. Това каза за Фермер.БГ доц. д-р Петър Чавдаров, председател на Общото събрание на учените към Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово. 
 
 
Идеята за сгъстяването на разсада при засаждането идва, защото генетичният им произход е с по-малко листа и когато се засаждат на по-голямо разстояние се получават доста пригори от слънцето. Специалистът обясни, че този начин на засаждане позволява на вегетативната маса да образува чадър на зреещите зеленчуци. 
 
„Засаждам т.н. колови домати през 25-26 см в реда, вместо през 30-35. Прекъсвам растежа на стеблото след петата китка и оставям култуците във връхната част да пазят сянка“, каза още доц. Чавдаров.
 
В летните горещини той предпазва от изгаряне чушките като ги засажда през 12-13 см в ред и 40 см между два реда. По този начин пипера се облиства и покрива чушката.
 
 
„Мрежите са добро решение, могат директно да се слагат върху разсадите. На полето се прави конструкция, която е около един метър над самите растения и в зависимост от процента на засенчване - има 20, 30, 40 процента засенчване, се слага мрежа“, коментира той.
 
Доц. Чавдаров добави, че много зеленчукопроизводители в пловдивски и пазарджишки села използват мрежите, за да предпазват продукцията и да избегнат изхвърлянето на зеленчуци заради пригор.   
 
„С годините методът за гъсто засаждане е доказал ефективността си. Хората, които нямат възможност, защото това е абсолютно безплатно спасение на разсада, могат да го прилагат в стопанствата си“, допълни той.
 
По думите му е много важно още при самото разсаждане да се увеличи подхранването с торове, с цел растенията по-бързо да се вкоренят и да се облистят.