Селскостопанските производители продължават безконтролно да използват антибиотици в животновъдството и растениевъдството, не подозирайки, че първите мишени на резистентност срещу много инфекции са самите те и техните семейства, отбелязват от Съюза за биоземеделие в Русия, пише kazakh-zerno.kz.

Без антибиотици в руския мед

По данни на руските власти около 50% от антибиотиците, които се произвеждат в света, се използват именно в селското стопанство. Голяма част от тях се влагат в качеството на превантивна мярка срещу болести, както и за профилактични цели.

Попадайки в организма на човека чрез храната и околната среда в неголеми количества, антибиотиците стартират механизъм на привикване към тях. Така, когато те действително са необходими за лечението на болест, престават да действат.

Хората всеки ден приемат антибиотици заедно с храна, без дори да подозират това. Този процес се нарича „пасивна употреба“.

Най-често използваният в селското стопанство антибиотик е тетрациклинът. Той лекува заболявания като пневмония, менингит, ангина, остър бронхит, дизентерия, сифилис, салмонелоза, коремен тиф, сериозни възпалителни заболявания на сърцето – ендокардит, миокардит и др.

По данни на руските власти фермерите на руските ниви също така приемат Стрептомицин, Трихопол и Метронидазол. Те се използват основно при доматите срещу бактериози, а също така при краставиците.




Постоянното хранене с такива зеленчуци поставя здравето на човека в риск. В случай на заболяване антибиотиците при него няма да действат. Фермерите не правят изключение.

През 2011 г. Световната здравна организация (СЗО) обяви темата за устойчовистта към лекарствата за въпрос от ежедневна важност. Оттам отбелязаха, че лекарствата все по-бързо стават безполезни.

Човечеството е изправено пред постантибиотична епоха, в която много разпространени инфекциозни болести няма да подлежат на лечение и ще отнемат хиляди животи.

Към днешна дата не съществуват ефективни мерки за контрол на хранителните продукти, когато става дума за съдържание на антибиотици в тях. Известни са само няколко хиляди разнообразни природни и синтетични вещества, които се използват в качеството на антибиотици.



По данни на руските власти най-много от тях има в млякото и млечните продукти, т.е. в храни, които са задължителна част от ежедневното меню на децата.

Антибиотиците са допълнителен риск за живота и здравето, който обаче може да бъде избегнат чрез замяната им с биопрепарати на основата на живи клетки бактерии и гъбички. Последните имат способността да се преборват с широк спектър от възбудители на болести по растенията, казва Денис Морозов, директор на НИЦ «Агробиотехнология».

По думите на специалистите икономическата целесъобразност от частичното или пълно заместване на прилагането на антибиотици с биопрепарати в растениевъдството не буди съмнения. Целта е тази политика да се внедри масово.



Това изобщо не е „народна медицина“ с неясен ефект. Възможността от отказ от антибиотиците без загуба на количеството продукция вече е доказана на практика в животновъдството.

По данни на датско изследване, след намаляване на половина на употребата на антибиотици в свиневъдството през периода 1992-2008 г, датчаните са успели да повишат производителността, като наедно с това разходите не са били увеличени.