Представители на всички аграрни институти от системата на Селскостопанската академия се събраха на протест пред сградата на Министерството на земеделието и храните.

По региони също бяха организирани предупредителни синдикални протести. Институтите от Централна Северна България се събраха в Плевен и протестираха заради неизплатени заплати пред Института по лозарство и винарство.

От два месеца не са получавали заплати, уточнява за Фермер.БГ Николай Илиев от регионалната структура на КНСБ. „Очакваме на заседанието си днес, 19 декември, Министерският съвет да приеме изрично постановление, за да осигури необходимите 3.5 милиона лева за заплати на хората, работещи в системата на Селскостопанската академия в страната. За пореден път се налага под натиска на улицата да искаме това, което законно ни се полага, защото хората са заработили без други ниските си заплати”, коментира Николай Илиев.
 

[news]Ако Министерския съвет не приеме постановление за осигуряване на пари за заплати за аграрните институти, синдикатите са категорични, че започват организация на ефективни стачни действия. „Ние сме показали, че знаем как се протестира. Ако не бъде прието постановление, ние също ще преосмислим кардинално нашето поведение. Днес правим символичен предупредителен протест, но след празниците имаме законови начини и действия да протестираме ефективно”, допълни г-н Илиев.

Ирена Генова, секретар на КНСБ към ИЛВ – Плевен, заяви, че протестът в Плевен е в подкрепа на протеста пред МЗХ в София. Представители на Федерацията на независимите синдикати от земеделието, Националната федерация „Техническа индустрия, наука и информатика” и КТ „Подкрепа” излязоха с обща декларация до министър Мирослав Найденов и до председателя на Селскостопанската академия.

Участниците в протестния митинг на браншовите синдикална организации при Селскостопанска академия към КНСБ м КТ „Подкрепа" заявиха: „Ние, представителите на научната общност, специалистите, работниците и служители от 25 научни института, 21 държавни предприятия от Селскостопанска академия, сме силно обезпокоени за пореден път от закъснението на работната ни заплата. За втори път през второто полугодие на тази година закъсняват дължимите  унизително ниски трудови възнаграждения. Независимо от уверенията, давани от ръководствата на ССА и МЗХ, че работните заплати са осигурени до края на годината, въпреки проведените ежемесечни срещи е ръководствата, пет дни преди Коледа става ясно, че са ни излъгали. Отново сме поставени в унизителна ситуация, уронваща професионалното и човешкото ни достойнство”.

За съжаление нито законодателната, нито изпълнителната власт се вслушаха в предупрежденията и исканията на синдикатите, изказани още преди две години, при приемането и разпределението на бюджета както на МЗХ, респективно на бюджета на Академията, че заделяните средства в размер на 26 милиона лева за академията са крайно недостатъчни за осъществяване на научната, приложната, обслужваща и спомагателна дейност в областта на земеделието, животновъдството и хранителната промишленост, подчертаха пред Фермер.БГ протестиращите. Според тях бюджетът е силно редуциран и не е съобразен нито с нарастването на минималната работна заплата в страната, още по-малко с квалификацията, професионализма експертността на работещите в структурните звена на академията.

„Критичното финансово състояние, в което днес се намира академията, се задълбочава стремглаво - над 5 милиона са задълженията към доставчици, неразплатените обезщетения при пенсиониране, дължими работни заплати и всичко това неминуемо генерира постоянно социално недоволство и отлив на научен потенциал. Спецификата на дейността на академията налага в нейния бюджет да са включени достатъчно средства за изпълнение на държавните задачи, както и за осъществяване на приложната и спомагателна дейност, която генерира приходи, и за която в определени агротехнически периоди е необходимо да бъдат извършени значителни разходи. Истината е, че условията, при които се налага да работят звената на аграрната наука през 21-ви век, са повече от трагични”, заявяват работещите в аграрните институти в декларацията си.

Ръководителите на аграрните институти от централна Северна България са лаконични - средствата, определени за фонд работна заплата едва стигат до септември, а съкращения на персонала повече не могат да се извършват, тъй като почти във всички институти и бази човешките ресурси са под санитарния минимум и всеки служител и работник е ангажиран с повече от една дейност.

„Средствата, отпуснати за извършване на научна и производствено-експериментална дейност са крайно недостатъчни и могат да покрият разходите едва до шестмесечието на годината. Разходите за материална издръжка се правят при спазване на най-строга бюджетна дисциплина, а условията на труд са парадокс за развиване на наука - ежемесечни заплахи и спиране на ток, вода, телефони, интернет. Срамно е да се работи и развива научна дейност при такива условия”, обобщава Виолета Димитрова, директор на Института по лозарство и винарство. Колегите й от Института по фуражни култури и Института по царевицата питат приложима ли е Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2020, в която е заложено изграждане на модерна научно-изследователска инфраструктура, обвързваща образование, научни изследвания и иновации при липса на елементарни условия за работа.

Синдикалните организации към Селскостопанска академия от КНСБ и КТ „Подкрепа" настояват веднага да бъдат изплатени дължимите две работни заплати и правителството да поеме ангажимент да спазва законодателството и през следващата година работещите в системата да получават редовно заплатите си.

Още две искания имат аграрните научни работници – да бъдат изплатени обезщетенията на освободените работници  и служители в последните две години поради навършване на осигурителен стаж и възраст, както и за осъществяването на научно-приложната дейност, отговаряща на потребностите на Селскостопанската академия, в бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2013 година да бъдат осигурени 33 милиона лева.
 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!