Изкупните цени на фуражния ечемик на българския пазар през тази година са сравнително по-високи спрямо миналата година и продължават да растат, сочи доклад на Министерството на земеделието и храните.

Причина за тези цени е както по-ниското предлагане в страната, така и въздействието на международните котировки.

По данни на САПИ, средната изкупна цена на фуражен ечемик за първите четири месеца на настоящия пазарен сезон 2012/13 (юли – октомври 2012 г.) е 394 лв./тон, със 72 лв./тон или 22% по-висока спрямо същия период на предходната година.

Изкупуването на реколта 2012 от ечемик стартира при средна цена за месец юли от 378 лв./тон, при 307 лв./тон година по-рано. През следващите три месеца изкупните цени продължиха да се движат нагоре, като достигнаха средно 400 лв за тон през октомври т.г., което е с около 21% над нивото отпреди една година.

Средните разходи за производство на ечемик от тазгодишната реколта са 119 лв./дка - от около 104 лв./дка в Северозападния район до около 124 лв./дка в Югозападния район. При среден добив за страната от 344 кг/дка, средната себестойност на тон ечемик от реколта 2012 е около 346 лв. За сравнение, средната себестойност на предходната реколта (2011 г.) е 237 лв./тон.

Статистиката сочи, че през тази пазарна кампания износът на ечемик от България към трети страни нараства двойно, спрямо миналата година - с над 77% от общия износ. В същото време се наблюдава значително редуциране на износа на ечемик за страните от ЕС.

Традиционно, България задоволява вътрешните си потребности от ечемик почти изцяло от собствено производство.

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!