В края на тази седмица предстои извънредно заседание на държавните ръководители на страните-членки на Евросъюза. На 22 и 23 ноември, правителствените представители на държавите-членки ще обсъдят Многогодишната финансова рамка за периода 2014-2020 на ЕС въз основа на заключения на Европейската Комисия (ЕК).

Една от драматичните теми е тази за бюджета на Общата селскостопанска политика (ОСП) на Съюза . В края на миналата седмица председателят на ЕС Херман Ван Ромпой предложи бюджетът по ОСП  да се съкрати с 25,5 млрд. евро.

"Това предложение по никакъв начин не представлява основа за водене на преговори, което да е приемливо за Франция по отношение на предложените тавани на разходи в общата селскостопанска политика", каза френският премиер Жан-Марк Еро.

Германия и Франция искат запазване на бюджета за селско стопанство в новата ОСП. Германия внася най-много средства в бюджета на ЕС, а Франция е най-големият бенефициент от земеделските субсидии в рамките на ОСП, която представлява около 40% от общия бюджет на блока.

Най-големите привърженици на ОСП, като Ирландия и Франция, вече получиха подкрепата на още десетина държави-членки, сред които Австрия, Испания, Португалия и Гърция. Всички те смятат, че допълнителни съкращения на бюджета за селско стопанство са неприемливи, предвид факта, че още в първоначалното предложение ОСП беше замразена в номинално изражение.

Великобритания настоява за съкращаване на разходите и вече заплаши да наложи вето на бюджета.

Кипър, който председателства ЕС, иска допълнителни съкращения, които реално означават, че бюджетът за ОСП ще се редуцира с 10%.

Позицията на големите фермерски сдружения
Предложенията за намаляване на бюджета на ОСП са неприемливи с оглед на нарастващото търсене на храна, по-високите производствени разходи и значителната нестабилност на пазара, гласи становище на Европейската фермерска конфедерация Copa-Cogeca. Генералният секретар Пека Песонен предупреди в навечерието на срещата на върха на ЕС, че предложението за намаляване на бюджета на ЕС за следващия рамков период 2014 – 2020 г. представлява значително намаляване на разходите за селско стопанство и риск за продоволствената сигурност и развитието на селските райони.

Позицията на България
Предложението за намаление на европейското средно ниво на директните плащания на хектар за новия програмен период на Общата селскостопанска политика (ОСП) не е правилно решение. От Земеделското министерство посочват, че България не подкрепя намаление на бюджета за директни плащания, което ще доведе до намаление на плащанията на всички държави-членки, включително и на тези, които получават средно директно плащане, по-ниско от средното за ЕС. Намаляването ще доведе до поемане на тежестта от държавите членки с по-ниски директни плащания, в резултат на което ще се увеличат различията в нивата на подкрепа в ЕС.

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!