Млечният сектор все още е в криза. До този извод стигнаха членовете на Комисията по земеделие към Европейския парламент (ЕП). Някои евродепутати изразиха притеснение от ниските изкупни цени в техните страни и коментираха, че редица фермери напускат млечния сектор.
 
 
В някои страни цените са доста под 35 евроцента/кг. Това бе и една от причините евродепутатите да отправят предложение за задължителна система за намаляване на обема в случай на криза.
 
На заседание на комисията преди дни, Европейският млечен борд представи своя „Програма за пазарна отговорност“. Тя представлява гъвкаво регулиране на доставките за осигуряване на справедливи цени, съобщи ОДЗ-Кюстендил. Млечният борд също е категоричен, че все още има разлика от 10 евроцента между производствените разходи на европейско равнище (45 евроцента) и цената, платена на производителите (35 евроцента). 
 
Въпреки че за 2018 г. производството на мляко в ЕС се е увеличило с 1,35 млн. тона (ръст от 0,9%) спрямо предходната година, през декември 2018 г. количеството на събираното мляко в ЕС, се е понижило за четвърти пореден месец с 1%. Това сочат последните данни на Европейската обсерватория за пазара на мляко. 
 
Най-голямо е намалението в Холандия, Франция и Германия, което не е изненада. Много пъти сме писали за трудния избор на холандците, които трудно оцеляват в млечния сектор, заради редицата регулации. 
 
Средната цена на млякото в ЕС обаче продължава да се понижава, като през декември 2018 г. отчетеният спад е 1,4% до 35,6 евроцента/кг, което е намаление с 5,1% спрямо декември 2017 г. По данни на ОДЗ-Кюстендил, за България по последни данни средната цена за кг сурово мляко не бележи понижение, като през февруари 2019 г. възлиза на 30,97 евроцента, а за същия месец през 2018 г. и 2017 г. е била съответно 30,77 евроцента и 30,95 евроцента/кг.