На последния  брифинг в Брюксел за селскостопанската политика Европейската Комисия обсъди темите за дългосрочния бюджет за земеделие и възможните бюджетни съкращения, стабилизирането на пазара на храните в ЕС, както и въздействието на сушата в Русия и САЩ върху световната хранителна система.

 

По отношение на бюджета, на срещата е станало ясно, че съкращения са неизбежни във всички области. Това означава, че разпределението на средства по Стълб 1 и 11 от Общата селскостопанска политика (ОСП) също ще претърпи промени. Конкретни цифри във връзка с тези промени все още не са обявени. Тяхното уточняване предстои да бъде направено в рамките на предстоящото извънредно заседание на Съвета на 22 ноември, когато правителствените представители на държавите-членки ще обсъдят Многогодишната Финансова Рамка (МФР) за периода 2014-2020 на ЕС въз основа на заключения на Европейската Комисия (ЕК), представени от председателя на Съвета в сътрудничество с председателството на Кипър и председстеля на Комисията, Жозе Мануел Барозо.

 

Най-големите привърженици на ОСП, като Ирландия и Франция, вече получиха подкрепата на още десетина държави-членки, сред които Австрия, Испания, Португалия и Гърция. Всички те смятат, че допълнителни съкращения на бюджета за селско стопанство са неприемливи, предвид факта, че още в първоначалното предложение ОСП беше замразена в номинално изражение.

 

По отношение на стабилизрането на пазара на храните в ЕС, основен предмет на обсъжданията в рамките на брифинга са били инструментите за управление на пазара на храни в ЕС и по-конкретно - нивото на референтните цени на хранителните продукти. т.е. нивото, до което производителите могат да се намесват на пазара, както и предоставянето на производителите възможността да вземат участие в съхранението на произведената продукция, за да се облекчат спада на цените.

 

Припомняме, че наскоро Европейската Комисия разреши на производители от сектора частно складиране на зехтин и чисто масло.

 

Във връзка със стабилизирането на пазара на храните, по време на последния брифинг за селскостопанската политика са се оформили две групи държави-членки. Първата, включваща страни като Франция, Испания, Португалия, настоява за увеличаване на реферетните цени на храните и изтъква като аргумент нарастващата разходи за гориво и фуражи. Другата група, включваща останалите страни-членки, пледира за запазване на настоящите нива на реферетните цени, които според тях са достатъчно високи. Мнението на Европейската Комисия по въпроса е, че настоящите нива са адекватни към момента и не е нужно да бъдат променяни, тъй като тяхната цел е да дават повече сигурност на производителите и гаранция в случай на драстично падане на цените при евентуална криза в сектора.

 

Въпросът е изключително актуален в момента поради високите цени на фуражите, които донякъде са свързани с рекордната суша в Русия и САЩ. Невижданата от повече от 50 години суша се отрази значително на жътвата на соя и царевица през тази година. Въпреки това, обаче, ООН заяви, че ситуацията е под контрол и е далеч от голямата криза, която удари селскостопанския сектор през 2007-2008г. Еврокомисарят по земеделието, Дачиан Чолош, също обяви, че зърнената реколта през тази година е стабилна – 280 милиона тона, което е с около 2% по-малко от средните нива за последните 5 години.


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!