Агнетата за продажба по щандовете тази пролет ще имат ясни етикети за произход – дали са от България, Румъния, Австралия или друга страна.
 
 
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Дамян Илиев обяви това пред БНТ заради подвеждащите практики през минали години, когато вносни агнета се представят на пазара като местни.
 
„Всички заклани агнета, които са вносни – например от Румъния, ще имат печат с различен цвят от този, който е на българските. И ще има табели на щандовете, на които ще пише – румънски агнета, австралийски агнета, български агнета. Така че вече на тая тема няма да има съмнения, надявам се“, каза д-р Дамян Илиев. За това още през миналата година настояваха производителите на овче месо
 
Той за пореден път призова потребителите да купувате храни само от контролирани обекти. При яйцата със съмнителен произход например има опасност от салмонела, а при агнетата – от бруцелоза, която е опасна не само за животните, но и за хората.
 
 
„Няколко пъти миналата година се внасяха нелегално кочове от различни страни, за да се ползват в стадата. Така се пренесе бруцелоза. Това е зооноза, която е изключително опасна, понеже не личи на животните. А хората, като се разболеят, може и цял живот да си бъдат болни“, подчерта изпълнителният директор на БАБХ.
 
Според него най-голямата заплаха през лятото ще бъде разпространението на Африканската чума по свинете (АЧС). У нас има нови случаи на опасната инфекция при диви свине в областите Силистра и Добрич.
 
„Дано големите индустриални ферми спазват това, което сме се разбрали с тях, за да не стигнем положението в Румъния. В Румъния повече от 250 хиляди прасета в индустрията бяха унищожени. Там е трагедия екологична - в някои случаи“, допълни д-р Илиев.
 
Ветеринарните власти ще продължат да настояват за изпълняване на всички изисквания за биосигурност. Недопустимо е например нерегистрирани стопани да гледат свине майки и да продават прасета. Излизането на прасета по бунищата, където ходят и дивите свине, също е много опасно за разпространението на инфекцията.