С промяна на текста в последния момент и замяната на едно „и“ с „или“ Комисията по земеделие и гори внесе поправка в Закона за фуражите, която беше приета без дебат на второ четене в Народното събрание. С нея отпадна задължителното етикетиране за наличие на ГМО във фуражите.

В тази връзка ЕС За Земята, ПП Зелените, ОЦОСУР, Екофорум за устойчиво развитие, ФОСЗ, Движение за Хранителна независимост – България изпратиха днес Отворено писмо до Президента  Росен Плевенлиев, с което настояват да се наложи вето  на така приетия Закон за фуражите.

Пред Фермер.БГ съпредседателят на ПП Зелените Борислав Сандов изрази мотивите за искането на вето. Така приетият текст противоречи на Европейското законодателство в областта  на ГМО. Внесеният законопроект на първо четене предвиждаше да се отбелязва наличието и съдържанието на ГМО във фуражите върху етикетите, защото това се изисква от регламентите на европейското законодателство, обясни Сандов.

[news] Друг аргумент е, че въведената промяна е крачка назад, защото в досега действащия Закон за фуражите е предвидено задължително етикетиране за наличие на ГМО във фуражите. В него липсваха единствено сериозни санкции за нарушителите, които да гарантират спазването му.

Хората трябва да имат право на информиран избор. Когато българските животновъди купуват тези фуражи, те трябва да знаят какво се съдържа в тях. Сигурен съм, че ако бъде етикетирано съдържанието на ГМО, все по-малко фермери ще купуват такива фуражи. Сега те няма да имат тази възможност, защото в закона в момента чисто лобистки е прокарана малка на пръв поглед промяна (съюзът „и“ е заменен от съюза „или“). По информация на Борислав Сандов огромна част от ГМО продукцията на европейския пазар  влиза именно чрез фуражите от Южна Америка – около 95% от соята в Европа е генно-модифицирана соя от Юж. Америка.

Според организациите, внесли Отвореното писмо с начина, по който се промени внесеният законопроект е отнета възможността и на народните представители да преценят важността и, посочи още съпредседателят на „Зелените“.

Фермер.БГ публикува текста на Отвореното писмо:

 

Уважаеми Г-н Президент,
Уважаеми дами и господа журналисти,

На Вашето внимание представяме отворено писмо във връзка с промените в Закона за фуражите, приети от Народното събрание на второ четене на 23.11.2012 г.


Отворено писмо във връзка с промените в Закон за фуражите,
приети от Народното събрание на второ четене на 23.11.2012 г.

Уважаеми г-н Президент,
със Закона за фуражите (ЗФ), наред с всичко друго се регламентира и  режимът на етикетиране на фуражи, съдържащи или състоящи се от Генетично модифицирани организми (ГМО).

На 01.11.2012 г. Министерски съвет внесе в Народното събрание (НС) ЗИДЗФ, който мина на първо четене на същата дата. Създаденият с него чл. 23г. [вж.1]  предвиждаше задължение за  операторите, които пускат на пазара фуражи съдържащи или състоящи се от генетично модифицирани организми (ГМО), да обозначават на етикета наличието им.

Гореописаното задължение съответства  на съществуващия законов режим съгласно все още действащия Закон за фуражите и на релевантното законодателство на Европейския съюз - Регламент ЕО 1829/2003 и Регламент ЕО 1830/2003. Изискването за задължително етикетиране на ГМО съответства и на волята на българските граждани, активно демонстрирана през последните години чрез подписки, становища, протести и др. Не трябва да забравяме, че с фуражите се хранят животни, с които в последствие се хранят и хората.

На 14.11.2012 г. по време на заседанието на Народното събрание, когато законопроектът беше гледан на второ четене, Комисията по земеделие и гори, с председател Десислава Танева, предложи редакция на чл.23г [вж. 2], с която отпадна задължителното етикетиране на фуражи за наличие на ГМО. Комисията направи това в противоречеие с Доклада си за първо гласуване [вж. 3] на законопроекта. За съжаление, без коментари и дискусии по темата, предложението беше прието с гласуване от НС.

Считаме че с тази промяна в последния момент и замяната на едно „и“ с „или“ беше отнета възможността на народните представители да преценят важността и. Бяха заблудени и българските граждани, защото в дните между първо и второ четене чрез медиите те бяха убеждавани, че промените в ЗФ целят  да засилят контрола за етикетирането при наличие на ГМО. В публичното пространство бяха коментирани само завишените санкции при нарушения на правилата за етикетиране, а в крайна сметка се оказа, че самите текстове за етикетиране загубиха задължителния си характер. С това се отнема и демократичното право на информиран избор на потребителите

Искаме да обърнем внимание и върху факта, че така приетият текст противоречи на Европейското законодателство в областта, а именно  Регламент ЕО 1829/2003 и Регламент ЕО 1830/2003 [4]

Водени от горното Ви призоваваме да упражните правомощията си и да наложите вето на така приетия Закон, като го върнете в Народното събрание за ново разглеждане.

София,
28.11.2012 г.

С уважение:

ЕС За Земята,
ПП Зелените,
ОЦОСУР,
Екофорум за устойчиво развитие,
ФОСЗ,
Движение за Хранителна независимост - България
 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!