Последните седмици най-коментираната тема в агросектора са проблемите в биологичното производство и катализатор за ескалацията се оказа отнемането на лиценз на един от контролиращите органи. 
 
 
„Отнемането на лиценза на сертифициращите фирми за биопроизводство е подигравка със самите фермери. Това е удар върху биопроизводството у нас”, категоричен е Валери Янков. 
 
Стопанинът отглежда 60 дка билки в добруджанското село Орлова могила. Започнал е през 2012 г., но сега е на път да се откаже. Като причина посочва факта, че всички досегашни усилия се оказват напразни, тъй като няма защита от страна на държавата. 
 
„Не може в четвъртък вечер изненадващо да ти съобщят, че трябва в 3-дневен срок да си смениш сертифициращата организация. На практика нямаш никакъв шанс да го направиш, физически е невъзможно”, възмущава се Валери и допълва: „Това е тотална щета за бизнеса. Платили сме си всичко до сега, издържали сме преходния период, одобрени сме, разчитаме на този сертификат, защото Европа търси и плаща за биологично чисти продукти”. 
 
Валери Янков реализира произведените от него мурсалски чай и салвия не само у нас, но и в Германия, Австрия и Великобритания. При липсата на валиден документ за биопроизводство, той няма как да докаже и настоява за реалната цена на продукцията си пред европейските си партньори. 
Фермерът е категоричен, че биопроизводителите работят в несигурна и незащитена среда. 
 
 
„Каква е гаранцията, че ако избера друга фирма, утре с нея няма да се случи същото. Защо няма държавна защита или механизми за коректните производители, които разчитат на бизнеса си?”, пита отново Валери. 
 
„Това е некоректно отношение от страна на държавата. Ако срокът беше един или два месеца, бих се замислил какви стъпки да предприема”, допълва Валери Янков и уточнява, че сега трябва да предприеме мерки за свиване на бизнеса. За съжаление една от тях ще бъде уволнение на работниците в стопанството му, в което разчитат изцяло на ръчен труд. 
Годишно в Орлова могила добиват над 1 млн. 500 хил. стръка от мурсалски чай и салвия, които след изсушаване в соларна сушилня влизат в цех за опаковане. 
 
Сертификатът за биологично производство на Валери включва и 600 корена лозе. В него се отглеждат сортовете каберне фран и мускат. Няма високи добиви от гроздето, тъй като не е третирано с химия. Виното обаче е невероятно, гъсто и ароматно. Производството на екологично чиста продукция има много по-висока себестойност, обемът е по-малък, финансовите изисквания са много по-големи към самите био фермери, посочва още стопанинът.