Председателят на Комитета на регионите Рамон Луис Валкарсел изрази мнението си относно намаляването на бюджета за общата селскостопанска политика (ОСП), изразявайки опасения относно влиянето което ще окаже орязването на бюджета на селските райони и селскостопанския сектор в Европа.

 

По време на среща с еврокомисаря по замеделие Дачиан Чолош, той подчерта потенциала на селскостопанския сектор за постигането на „интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“. Валкарсел посочи, че бюджетът на ОСП трябва да се запази, не само за да се защити поминъка на земеделските производители, но и за да се създаде по-конкурентен и устойчив пазар.

 

Само седмица преди срещата на високо равнище на европейските лидери относно бюджета на ЕС за програмния период 2014-2020, Рамон Луис Валкарсел заяви, че подкрепя реформата на ОСП, но обхватът и не трябва да се намалява.

 

[news]

Преди всичко се изисква бюджет, който да е подходящ за постигане на целите, определени от Европейската комисия за бъдещето на ОСП – да се гарантира устойчивото управление на природните ресурси, сигурността на храните, развитието на селското стопанство във всички региони, както и конкурентоспособността на европейския пазар“, заяви Валкарсел.
 

Комисар Дачиан Чолош от своя страна благодари за подкрепата, като каза: „Приветствам постоянната и активна подкрепа на Комитета на регионите за силен бюджет за ОСП, какъвто е предложен от Европейската комисия. Чрез своята подкрепа за земеделските стопани и програмите за развитие на селските райони, ОСП играе решаваща роля в създаването, растежа и осигуряването на работни места в регионите в целия Европейски съюз, като така се насърчава балансираното развитие на селските региони“.

Валкарсел каза също, че ОСП е от решаващо значение за подпомагане на земеделски производители, за да работят и живеят достойно в рамките на общия пазар, като в същото време се намалява зависимостта от субсидии. Според него „Има части на Европа, където, ако земеделските стопани спрат да получават субсидии, приходите ще спаднат с 30%, секторът ще стане неустойчив и ще бъде невъзможно бъдещото му развитие“.

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!