По покана на Столичния браншови пчеларски съюз, българският евродепутат Мария Габриел изнесе лекция на тема "Реформата на ОСП и предизвикателствата пред пчеларския сектор", с която откри зимната лектория по пчеларство, инициирана от сдружението. Събитието в София събра пчелари от цялата страна за дискусия относно бъдещето на сектора в рамките на селскостопанската политика на ЕС за новия програмен период 2014-2020г.

 

На първо място Мария Габриел представи развитието на дебатите относно реформата на ОСП и големите новости, които Европейска комисия предлага да бъдат включени в нея. Тече критичната фаза на ожесточени битки и всяка страна-членка ще се стреми да защити максимално интересите си в докладите по реформата.

 

„От две години използвам всяка възможност в разработваните от Комисията по земеделие доклади да депозирам поправки в полза на пчеларите. В Европейски парламент гласувахме резолюция, с която настояхме да се увеличи помощта за пчеларския сектор в новата ОСП. В докладите относно здравето на пчелите и относно стратегията на ЕС за биологичното разнообразие внесох поправки в полза на пчеларите, които бяха гласувани. Призовах Европейската комисия да разгледа възможността за създаване на специална схема за подпомагане на пчеларите в рамките на схемата за директни помощи, като например плащания на пчелно семейство.”, обяви Мария Габриел.

 

Правото на достойно подпомагане на пчеларския сектор евродепутатът застъпва и във внесени поправки по регламента за установяване на правила за директни плащания за селскостопански производители по схеми за подпомагане и по регламента за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти. Всички поправки са взети под внимание и включени в компромисната поправка, която засяга помощта в сектора на пчеларството и която е одобрена от всички политически групи .

 

Тази ключова поправка настоява националните програми за пчеларство да бъдат разработвани в сътрудничество с представителните организации и кооперации в областта на пчеларството. Тя съдържа и предложение за надеждна система за идентификация на кошерите, за да се извършват редовни преброявания на популациите и проучване на производствената и пазарна структура в сектора. Засегнати са също програмите за пчеларство, в които се настоява да бъдат включени: техническа помощ за пчелари и организациина пчеларите; борба с пчелните нашественици и заболявания, особено вароатозата, рационализация на подвижното пчеларство; мерки за подкрепа на лабораториизаанализ напчелни продуктисцелдасепомогненапчеларитеда се увеличистойносттана техните продукти; мониторинг напчелната популация на Съюза иподкрепаза възстановяването на запасите; задължително етикетиранесъс странатана произходна пчелнипродукти, внесени или произведени в Съюза.

 

Друг много важен момент от поправката е съфинансирането на програмите от ЕС да не бъде по-малко от 60%. Обърнато е внимание и на случаите, в които земеделски производители също са и пчелари, като се настоява в програмите да бъдат включени предпазни мерки, включително такива за подобряване наздравето на пчелитеинамаляване на отрицателното въздействиевърху тяхчрезизползването наалтернативи наизползването на пестициди, биологични методи за контролиинтегрирано управление на вредителитеи пр.

 

„Изключително важно е сега да съумеем да защитим тази поправка, необходимо е да не отслабваме волята за това. Към момента имаме индикация за подкрепа при гласуването в пленарна зала, но трябва да бъдем много единни до последния момент”, заяви Мария Габриел.

 

Пчеларите заявиха категоричната си подкрепа за предприетите действия, обединявайки се около становището, че пчелите са насекоми, а не животни, и трябва да се отделят от животновъдството чрез намирането на адекватни мерки за подпомагане на сектора. Те приветстваха г-жа Габриел за усилията й в защита разнообразието на видовете мед в България, което от своя страна има нужда от европейски средства, забрана за неправомерно пръскане и лаборатории, които да реагират при настъпване на кризи. Качествата на българския мед и неговото видово многообразие ще бъдат презентирани в Европейския парламент в началото на декември на изложение, организирано от българския евродепутат. Предизвикателството е да се привлече вниманието на европейската общност към родните пчелни продукти, които са сред най-добрите в света.

 

На финала на срещата Мария Габриел беше удостоена с плакет от 11-тия международен пчеларски фестивал в Несебър за нейния принос в защита на пчеларството в България. Наградата й беше връчена от пчеларя Киро Киров, в чието стопанство край Несебър се намира уникалния за ЕС Музей на меда.


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!