Новата специализирана тригодишна пчеларска програма, която ще заработи за периода 2020-2022 г., ще бъде с по-висок бюджет и с нови направления за финансиране. Предвиден е финансов ресурс по схемите за борба със заболяването вароатоза, за купуване на нови кошери, както и за научни изследвания. 
 
 
Програмата ще бъде в размер на 6,4 млн. лева, като увеличението спрямо предишната специализирана програма, е в размер на 1,6 млн. лева, коментира директорът на дирекция „Животновъдство“ Силвия Василева, по време на среща със земеделски производители.
 
„Мерките по новата програма остават абсолютно същите, тъй като те съответстват на европейски регламент. Интересни са обаче новите дейности в нея. Предвидили сме дейности, свързани с провеждане на полеви тестове за установяване на резистентност към препарати, които пчеларите използват за борба срещу вароатоза. Тук сме дали изключителен превес на сдруженията, които ще бъдат бенефициенти по тези дейности“, обясни Василева.
 
По думите й сдруженията ще  бъдат тези, които ще организират самото вземане на пробите. Резултатите от тестовете ще се предоставят на Центъра за оценка на риска.
 
„По този начин ще имаме една обща визия, както и ще се види какво е здравословното състояние на пчелната популация“, каза експертът.
 
Друга нова дейност ще бъде свързана с наличието на пестициди в хранителните запаси на пчелните семейства. 
 
„Тя също ще бъде реализирана, чрез вземане на проби, отново чрез сдруженията. Предвидена е и дейност за подвижно пчеларство, като сме заложили определени изисквания – минимум 50 броя пчелани семейства, но не повече от 300, като за пчелно семейство, изведено на паша, ще получи подпомагане в размер на 10 лева“, добави Василева.
 
Движението на пчелните семейства ще става с ветеринарномедицинско свидетелство. 
 
Предвидена е и нова дейност, свързана с пчелните продукти.
 
„Досега по Националната програма можеше да се правят пет анализа, но само на пчелния мед. В новия период на пчеларската програма ще могат да се правят изследвания и за другите пчелни продукти, като допълно ще се изследват и хранителните запаси за пестициди“, разясни още Василева.
 
Финансираната от ЕС програма за пръв път ще финансира и базари за пчелни продукти, както и обмен на знания в сектора.