Националните ветеринарни власти по света са обявили 169 огнища на опасни заболявания по животните, показват данни на Световната организация за здравето на животните (OIE) за периода от началото на тази година до средата на март. 
 
 
В списъка България присъства с едно огнище на високопатогенната форма на птичия грип. То беше потвърдено на 13 март в ловешкото село Лисец в животновъдна ферма за отглеждане на патици мюлари.
 
По едно огнище на инфлуенца по птиците са докладвали от Виетнам, Иран и ЮАР, докато в Тайван са открити две. Нюкясълска болест по птиците е възникнала на две места в Мексико и на две в САЩ. 
 

За българските животновъди и ветеринари е от значение, че съседна Гърция е обявила четири нови огнища на син език.

 
Продължава бързото разпространение на Африканската чума по свинете (АЧС). На територията на Белгия са регистрирани 28 нови огнища, в Латвия – 3, в Румъния – 3, а в Украйна – 1. Инфекцията настъпва застрашително във Виетнам. Новите огнища там са 102, докато в Китай са само две. Япония от своя страна е обявила възникването на 10 огнища на класическа чума по свинете.
 
За шап са докладвали африканските държави Тунис, Мароко и Малави. 
 
Междувременно в Полша беше подновен дебатът за включване на армията в отстрела на диви прасета за намаляване на популацията им и ограничаване на АЧС. На идеята за поголовен отстрел се противопостави експертът на Международното епизоотично бюро Зигмунд Пейсак, съобщи неправителствената организация „Зелен фронт“.
 
Специалистът е на мнение, че като цяло стремежът към силно намаляване на поголовието от диви свине е нецелесъобразен. Вместо това има смисъл популацията да се ограничи единствено в районите непосредствено около огнищата на Африканската чума.