На 81- годишна възраст почина един от големите български учени в областта на растителната защита и агроекологията проф. Георги Сенгалевич.

Големият учен, преподавател и човек повече от половин век бе отдаден на любимата си професия и до последно се бореше за каузата да бъде полезен на обществото.

Пред силата на неговия завиден борбен дух, рядък интелект, дисциплина, точност, критичност и самокритичност, всеотдайност, скромност, бледнеят и най-силните слова. Животът му е ярък пример за това как човек поставил си високи цели трябва да ги постигне, но не на всяка цена, а с цената на много труд, лишения и безсънни нощи.

Проф. Георги Сенгалевич бе и незаменим оратор. Той бе от хората с невероятно чувство за хумор и уникалната дарба да пленява хората с емоционалните си речи, винаги интересни и загадъчни. От неговите лекции студентите никога не бягаха, напротив, аудиториите бяха винаги пълни. Той раздаваше не само знанията си, но даваше и важни житейски уроци.

Дълбок поклон пред големият човек и учен проф. Георги Сенгалевич!

Кратка автобиография:
Проф. Георги Михайлов Сенгалевич е роден на 1 юни 1931 г. в София. През 1954 г. завършва с отличен успех Агрономическия факултет при Селскостопанска академия - София, със специалност Растителна защита. След дипломирането си работи като агроном в гр. Исперих и Стамболийски, а през 1958 г. печели конкурс за асистент по ентомология в бившия ВСИ, сега Аграрен университет - Пловдив. Бързо израства в науката и през 1982 г. става професор по растителна защита. През периода 1970-1989 г. е ръководител на катедра „Агроекология". Избран е за първи заместник ректор с мандат 1991-1995 г.

Има 269 научни труда, 5 ръководства и 3 учебника. Специализирал е в областта на фитофармацията, агроекологията и защита на селското стопанство при природни бедствия в Германия и Русия. Признати му са 5 патента и 2 авторски изобретения. У нас и в чужбина е известен като специалист в областите - приложна земеделска ентомология, химична защита на растенията, формулиране на пестициди и биопродукти, преодоляване на фитотоксичност при повреди от хербициди.

Носител на ордените „Кирил и Методий" ІІ степен, почетен знак на Пловдив, златен орден на БЧК, орден І степен за гражданска защита и др. Два пъти удостоен с почетното звание doctor honoris causa. След пенсионирането си продължава да преподава в земеделския колеж в Пловдив, сега Висше училище по агробизнес и развитие на регионите.

Малко хора, които познават проф. Сенгалевич знаят, че той е потомък и носител на графска титла на рода Шилинг Сенгалевич, дадена през 1507 г. от императора на Австро-Унгария Максимилиан. /в-к Марица
 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!