ПП Обединени земеделци инициира създаването на Обществен експертен съвет по аграрна политика. Той ще набележи основни приоритети на дългосрочна стратегия за развитие на агросектора и селските райони у нас.

Това анонсира на пресконференция председателят на партията Петя Ставрева.  

В Съвета ще участват експерти по аграрна политика, представители на браншови организации и аграрната наука, както и земеделски производители, каза Ставрева. Целта е да бъдат обобщени разумните предложения за необходимите промени в аграрната политика на страната и Общата селскостопанска политика на ЕС.

Ставрeва каза още, че вече е представила в Брюксел предложенията за промяната на ОСП в защита на интересите на родните производители, обсъдени по време на дискусията.

От Обединени земеделци настояват за промяна в законодателството, касаещо поземлените отношения и за разрешаване на проблемите на комасацията. През 23-годишния преход има голям дисбаланс между малкото, но изключително едри земевладелци, и големия брой полупазарни земеделски стопанства, които не могат да се развиват. Необходимо е тези собственици, които са близо 90 на сто от над 400 хиляди земеделски стопанства у нас, да имат условия за производство и реализация на продукцията, подчерта зам.-председателят на партията Георги Каркъмов. Статистиката сочи, че от суровината до крайния продукт  цената е повишена многократно. Това е в услуга на предприемачи и търговци, което създава условия за фалит на много земеделски производители, което е заплаха и за социалния мир в страната, алармира той.

На нов прочит подлежи и Законът за арендата, в който трябва да регламентира отношенията между собствениците на земи и арендаторите. В парламента днес връх взимат лобистки интереси в полза на ползвателите. Затова подкрепяме много от справедливите искания на Съюза на собствениците на земеделски земи, заяви Каркъмов.

Необходима е и нова държавна политика в областта на напояването, което е основна предпоставка за развитие на земеделието, заявиха от партията. Чист популизъм е, че в момента се обръща внимание на овощарството и зеленчукопроизводството, където финансовата  подкрепа от държавата е крайно недостатъчна, подчертаха земеделците.

На България е необходимо фермерско земеделие, заяви в подкрепа на тази теза проф. Трифон Дарджонов. Министерството на земеделието и храните трябва да разработи стратегия за неговото развитие, която да защитава еднакво развитието на дребните, средните и едрите земеделски стопанства, настоява експертът. Той е категоричен, че едрото земеделие не трябва да бъде фаворизирано.

В цял свят развитието на бизнеса и в частност на селското стопанство се подпомага от гаранционни фондове. В България обаче нещата не стоят така. Тук 23 години имаме див капитализъм, при който хората се борят единствено да оцелеят, каза д-р Величка Рангелова. Тя призова за създаването на гаранционни фондове и кредитни кооперации, които реално да подкрепят бизнеса. В противен случай положението в българската икономика ще става все по-тежко, предупреди експертът по икономическа политика.   Тя даде за пример бизнеса в Европа, където 90% от средствата са от кредити, докато у нас убийствените лихви спъват кредитирането.
 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!