Земеделското министерство обяви проект за извънредна промяна в условията за финансово подпомагане по мярка „Инвестиции в предприятия“ на винопроизводителите.
 
 
Ведомството предложи за обществено обсъждане изменения в Наредба № 6 от 2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019-2023 г.
 
Поначало Наредбата е нова – публикувана е едва на 9 ноември миналата година, като обхваща четири мерки по програмата -„Преструктуриране и конверсия на лозя“, „Популяризиране в трети държави“, „Инвестиции в предприятия“ и „Застраховане на реколтата“.
 

Проектът сега засяга само третата мярка, тъй като са възникнали проблеми с акредитацията й.

 
„Измененията и допълненията са насочени към прецизиране на контролните функции на Изпълнителната агенция по лозата и виното в процеса на издаване на Удостоверение за право на участие по мярка „Инвестиции в предприятия“. Предложените текстове са съобразени с дейността на агенцията, нейните правомощия и компетенции, както и с нуждите на мярката и нейното прилагане“, коментира зам.-министър Лозана Василева в мотиви за проекта.
 
Според нейния доклад има и пояснение на изискванията и критериите за оценка на проектите, подадени в Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ), за да се гарантира недвусмислено разбиране и да се конкретизират начините за тяхното доказване.
 
 
„За да се осигури по-доброто управление и администриране на мярката, е заложено предоставянето на някои допълнителни счетоводни и други документи от страна на кандидатите, към заявлението за финансово подпомагане“, допълва зам.-министърът.
 
Проектът уточнява, че на подпомагане по тази мярка подлежат винопроизводители, вписани в лозарския регистър, съгласно Закона за виното и спиртните напитки и са регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите или Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
 
Общественото обсъждане на проекта ще се проведе в съкратен 14-дневен срок до 30 април включително, за да бъде акредитирана мярка „Инвестиции в предприятия“. Скоро след това ще бъде отворен прием на заявления за финансово подпомагане в ДФЗ.
 
Целта е кандидатите да могат да кандидатстват за подпомагане през тази финансова година, която приключва на 15 октомври.
 
„Очакваният брой заявители е 60 предприятия винопроизводители и организации, които са пряко заинтересовани от регулацията в сектора и на които е необходимо да бъде гарантирано, че предвидените срокове ще осигурят технологичното време за подготовка на проектите, тяхното заявяване и последващо административно разглеждане и одобряване“, коментира зам.-министър Василева.