Първата за района на северна България изложба на месодайната порода овце Ил Дьо Франс се проведе край Русе при голям фермерски интерес. Домакин на събитието беше Кооперация Красен в едноименното село. Организатор – Асоциацията за развъждане на породата в България съвместно със Земеделски институт – Стара Загора.

 

Изложбата откри зам.-областният управител на Русе д-р Андриан Райков. Той поздрави организаторите на инициативата и добави, че се радва, че е стартирана подобна проява. Райков коментира, че качествата и продуктивните признаци, свързани с месодайността на тази порода, са безспорни, и затова се надява инициативата да се превърне в традиционно мероприятие.

 

Породата се характеризира с изразени месодайни форми и високо качество на месото – без мирис и с нисък процент на мазнини.
 

В същинската си част изложението предложи на гостите конкурс за развъдни групи, а специална комисия номинира най-добрите овце като прегледа животните на всички кооперации и производители, участници в конкурса.

 

На първо място експертите класираха представител на породата Ил дьо Франс от ППК - Красен. След награждаването на отличените животни проявата продължи с дегустация и фолклорно-танцова програма от изпълнители от селото.


Сред официалните гости, някои от тях и активни участници в изложбата, бяха проф. Радослав Славов, декан на Аграрния факултет към Тракийския университет в Стара Загора, изпълнителния директор на Националната служба за съвети в земеделието Любомир Маринов, Бисер Чилингиров - председател на Националната овцевъдна асоциация, Найден Цанев и Камелия Константинова - представители на дирекция „Животновъдство” към Министерството на земеделието и храните, директорът на Областна дирекция „Земеделие” Димитрия Илиева, главния селекционер на асоциацията проф. Илия Димитров, кмета на община Иваново Георги Миланов и др.


Асоциацията за развъждане на породата в България е учредена през декември 2005 с целта да защитава и обслужва интересите на членовете си и да допринася за повишаване на генетичния прогрес на породата в България. В сдружението членуват около 50 овцевъди от цялата страна. В дейността на Асоциацията вземат участие специалисти, ветеринарни лекари и учени от Земеделския институт в Стара Загора, Института по животновъдни науки в Костинброд и Аграрния факултет при Тракийския университет в Стара Загора.

 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!