Националният съюз на земеделските кооперации в България изрази недоволството на кооперативите и техните членове от оттеглянето на държавната подкрепа за развитието на основните подотрасли в земеделието – производството на зърнени и маслодайни култури.

Неприемливо е, че тези ходове на държавата се осъществяват при липса на диалог с ангажираните с тези култури земеделски производители и техните неправителствени организации, се посочва в открито писмо от УС на съюза до управяващите.

Сериозно е безпокойствието ни, че това става в тежък за земеделието период – неблагоприятна в климатично отношение изтичаща и още по-непредвидима следваща стопанска година. Структури и представители на изпълнителната и законодателната власт не само не дискутират с браншовите организации особено важни решения, не искат да чуят аргументи, но и запазват най-често мълчание, не отговарят на официални писмени запитвания и предложения към тях, пък било то и дори за да обяснят отрицателната си позиция. Налице са откази и от поети ангажименти, на които целия отрасъл е разчитал, се посочва в писмото.

Поради много по-ниската финансова подкрепа на Европейския съюз за земеделските производители от новите страни членки, е дадена възможност за тях да се осигуряват национални доплащания. Докато за 2010г. размера на националните доплащания на площ бе 10лв./дка, който бе изплатен с бюджета за 2011г., то за 2011г. този размер бе намален на 2,50лв./дка, т.е. четирикратно и е изплатен с бюджета за 2012г. Сега в проекто бюджета за 2013г. не са предвидени никакви средства за национални доплащания на площ за изтеклата 2012г.. Вместо остро да реагират, от Министерството на земеделието се хвалят, че щели да увеличат средствата за животновъдството и други подотрасли. Ние изцяло подкрепяме и приветстваме увеличението на средствата за подпомагане на животновъдството, зеленчукопроизводството, тютюнопроизводството и т.н. и считаме, че те трябва да са значително повече. Но откъде ще ги вземат, след като в бюджет 2013г. средствата за национални доплащания, държавни помощи и специфично подпомагане са със 100 млн. лв. по-малко спрямо бюджета за 2012 г.

Като отчитат големия относителен дял на горивата в разходите на земеделските производители, страните от Европейския съюз им го предоставят с намален акциз. Преди близо година, бе поет ангажимент, че от януари 2012г., земеделските производители ще получават газьол с намалена акцизна ставка, чрез ваучери. Имаше вече и разрешение от Брюксел. Уверяваха ни, че „ваучерите са вече отпечатани”. И до ден днешен решение няма! Няма даже публично оповестена причина защо България ще бъде изключение - нито от Министерски съвет, нито от МФ, нито от МЗХ. Очевидно липсва политическа воля въпросът да бъде решен, посочват от Националният съюз на земеделските кооперации.

Вместо облекчения с акциза на горивата, върху земеделските производители се стоварва с нищо необяснима нова финансова тежест – да закупят, монтират, поддържат и обслужват електронна система с фискална памет за отчитане на количеството на зарежданото гориво чрез фискална касова бележка и нивомерна измервателна система за обем на течни горива свързана с НАП. На кого е нужно това, след като горивото е закупено с документ и за него е платен ДДС. С него не се търгува, а се зареждат собствени трактори и комбайни? Очевидно е изгодно за доставчиците на тези устройства и за фиска. На официалното ни възражение и предложение преди два месеца пред Министерски съвет, МФ и МЗХ за промяна в ЗДДС и отпадане на това изискване или компенсация на разходите на земеделските производители, нито една от тези институции не пожела да отговори. Не бе прието и искането на група неправителствени организации за среща с представители на комисията по бюджет и финанси в парламента. Явно да се взема от земеделието, вместо да му се дава, по-добре устройва държавата.

В програмата за развитие на селските райони най-атрактивна бе и остава мярката „Модернизиране на земеделските стопанства”. Поради големия интерес през юни тази година с разрешение на Европейската комисия към нея бяха прехвърлени над 130 млн. евро от други мерки. И само след няколко месеца, не кой да е, а именно МЗХ, поиска от Европейската комисия точно обратното – да се прехвърлят от тази мярка 167 млн. евро за други цели в селските райони – центрове за отдих, свободно време и спорт, реконструкция и рехабилитация на общински пътища и мостове. Ако няма жизнени земеделски стопанства, подобни инвестиции ще са със съмнителна полза, посочват още от НСЗКБ.

Управителния съвет на НСЗКБ настоява правителството и парламентът да преразгледат позициите си и да направят всичко възможно: за национални доплащания на площ за 2012г. или максимално допустимия размер за 2013г. ; за гориво с намалена акцизна ставка за земеделските производители през 2013г. и следващите години.; за отмяна на чл.118, ал.7 от ЗДДС относно отчитането на зареждането с гориво на собствена техника чрез електронна система с фискална памет или изключване на земеделските производители от приложението му.; за повече средства по мярката „Модернизиране на земеделските стопанства” през 2013 г. в т.ч. и за закупуване на земеделска техника за зърнопроизводството.
 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!