Учените от Института по почвознание разработват съвременната електронно - информационна система за оценка и подобряване плодородието на почвите у нас, основана на лабораторни анализи, съобщи директорът на института професор Тотка Митова.

Вече е изработена дигитална карта на страната, обясни доц. Венета Кръстева от Института. В нея са обособени 7 агроекологични района.

Тази информация ще послужи за основа при създаването на електронния атлас на почвите, който ще работи на принципа на географските информационни системи – GIS.

Актуализирането на базата данни ще се извършва в зависимост от интензивността на използване на земите и съобразно нуждите на земеделските производители. Системата ще дава информация за климата и за почвените характеристики. Чрез нея ще могат да се правят и прогнози за добивите. Учените от института се ангажираха да дават индивидуални съвети на всеки фермер.
[news]
Съвременното развитие на селското стопанство в страната изисква добра организация на производството, каза още доц. Кръстева. Добивите от селскостопанска продукция до голяма степен зависят от почвеното плодородие, което вече успешно се контролира.

Плодородието на бедните почви може да бъде повишено чрез използване на точно определени торове и химични подобрители. Преди това е нужно да се направи детайлното агроекологично райониране, основано на структурата на почвената покривка, климата, релефа и др.

Идеята за изработване на електронен атлас не е нова за учените. Още преди 1989 г. в Института по почвознание "Никола Пушкаров" са изследвали състоянието на обработваемите земи у нас, разположени на около 5 000 000 ha, поясни проф. Митова. Пробите и анализите са правeни с циклична периодичност от 4 г. Учените от Института разработват проекта с подкрепата на ръководството на ССА и в сътрудничество със земеделските производители.


 

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!